EX LIBRIS - drobná grafika pro každého
Zychová Miroslava
Zychová Miroslava
Malířka, grafička a keramička.

Miroslava Zychová se narodila 12. listopadu 1945 v Poličce.

Mládí prožila spolu se svými rodiči v malebné čtvrti Betlém, která je součástí souboru městské lidové architektury v Hlinsku. V tomto starém rodinném domku v blízkosti řeky Chrudimky žije a pracuje dodnes. Nutno podotknout, že se významným způsobem angažovala v záměru zachování tohoto souboru a zabránění jeho likvidace před rokem 1989.

Její otec byl učitelem kreslení na hlinecké škole a talentovaným malířem. A právě jeho obrazy spolu s okolním prostředím dotvářely svět malířčina dětství. Talent a rodinné zázemí ji přivedly na Střední odbornou výtvarnou školu do Prahy, kterou absolvovala v roce 1964. Po roce příprav byla přijata na Akademii výtvarných umění, kde začala studovat v atelieru profesora Karla Součka. V roce 1967 se pod vedením docenta Ladislava Čepeláka seznamuje s technikou leptu, kterou téměř výlučně později používá ve své grafické tvorbě. V roce 1968 začala pracovat také v keramické dílně školy. Akademii končí roku 1971 souborem portrétů a triptychem Anabela. Během studií jsou dosud realistické obrazy vystřídány mnohovýznamovými, formálně uvolněnějšími. V tomto duchu začíná tvořit i grafiku a keramiku. Protože po absolutoriu přestává téměř malovat, prosazuje se tento změněný názor nejvýrazněji do konce 70.let v grafice. Keramika, které se v té době věnuje především, se zjednodušuje k věcnosti. Nepřímo tak předznamenává období po roce 1977, kdy její hlavní zájem patří opět malbě. Její netočená „džínová“ keramika, které se věnovala v letech 1971 1976, je mimořádná, efektní a působivá a stojí někde mezi užitým a volným uměním. Je zlidštěna dekorem, jehož prvky jsou límeček, kapsa, knoflíky či řemínek a patří bezesporu k tomu nejpozoruhodnějšímu, co u nás v této oblasti tehdy vzniklo.

Důležité místo uměleckého projevu Miroslavy Zychové zaujímá grafika, která je jakýmsi protipólem její ostatní tvorby. Jsou to na prvém místě listy, reagující na  tvorbu M. Cvetajevové, R. N. Rilkeho, K. Holana, K. J. Erbena či T. S. Eliota. Řada dalších volných listů je mnohdy tvořena fragmenty zlomků skutečnosti, přecházejících velmi často pod povrch složitých dějů a situací. Sem patří třeba list „Jízda“,“Na nákup“, „Zabydlený prostor“ a další. První exlibris vytvořila Miroslava Zychová v roce 1964 a krom několika jsou všechna, stejně jako její ostatní grafika, tvořena v technice leptu, často barevného. Exlibris pro ni není volnou grafikou, ale snaží se tento grafický projev naplňovat tím, co má obsahovat, tedy jeho náležitostí ke knize a představením majitele, pro kterého bylo exlibris vytvořeno. A to vše při zachování vysoké technické i umělecké úrovně. Zychová vytvořila celkem 45 exlibris a k lítosti mnohých tuto oblast uzavřela v roce 1988, stejně tak jako tvorbu ostatní grafiky, když před tím přestala pracovat i s keramikou. K ucelenému pohledu na její grafiku je nutno ještě připomenout její osobité novoročenky a pozvánky na výstavy. K nezanedbatelným aktivitám Miroslavy Zychové patří bezesporu i její práce restaurátorské.

Nejnovější práce Miroslavy Zychové tvoří rozsáhlý cyklus s tématem nafukovacích zvířátek, který začal vznikat už v roce 1988. Tato rozměrná díla vyjadřují autorčiny pohledy (někdy trochu ironické) na současný svět, a i její představy o něm. Jestliže mluvíme o tvorbě Miroslavy Zychové, je nutno zdůraznit její mimořádnou technickou vybavenost, která ji vynikajícím způsobem umožňuje zvládat vše, co si předsevzala. Její tvorba má pevné vzájemné vazby, je vnitřně soudržná a imponující. 

Zychová má za sebou celou řadu výstav a její díla jsou zastoupena v mnoha galeriích a soukromých sbírkách.

Miroslava Zychová žije a pracuje v Hlinsku v Čechách a v Praze.

Podívejte se na GALERII této autorky !

06.09.2013 09:45:49
malyvlk

Webarchivováno
Národní knihovnou

ČR

Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Bouda Jiří_02.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Polívka Václav.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Oberthor Karel_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Lípa Jiří.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
_Šimlíková Rea_03.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan Petr_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Čápová Hana_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
01_Hřivnáč Tomáš.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one