EX LIBRIS - drobná grafika pro každého
Toman Karel
Toman Karel

Grafik, malíř a ilustrátor.

Karel Toman se narodil 27. února 1931 ve Studené na Českomoravské Vysočině.

Toman vyrůstal ve Vranětíně, kde jeho otec byl velitelem četnické stanice a kde malý Karel prožil období před Mnichovem a následnou okupací Československa. Jinošská léta prožil v Telči a Jihlavě, kde také Maturoval na tamějším gymnáziu. V roce 1949 se dal zapsat na Akademii výtvarných umění v Praze. Svá studia začal u profesora V. Sychry, posléze pokračoval v grafické speciálce profesora Pukla. Roku 1953 získal za cyklus dřevorytů „Caprichos" cenu akademie a právo na dva čestné roky studia. AVU absolvoval v roce 1954. Během studia se seznámil v atelieru Profesora Pukla s mladší spolužačkou Emilií Matoškovou, která se na sklonku roku 1954 stala jeho manželkou. O dva roky později se stal členem SČGU Hollar.

Při tvorbě volné grafiky se Toman zpočátku věnoval dřevorytu, později barevné litografii, která se stala jeho nejoblíbenější grafickou technikou, v níž kreslil scénky z italské Commedia dell'arte, kolombin a harlekýnů, vojáčků a panenek. Plasticky vybarvené litografie jsou vytvářeny v duchu ilustrací ke starým kramářským písním, vystřihovánek, omalovánek či lidových perníkových vojáčků. Již jako chlapec si Toman vymýšlel svět, v němž žili skřítkové, podivní tvorové, víly a hejkalové - postavy, které pak přenášel do hrdinských příběhů a pohádek a dramatizoval na svém loutkovém divadle. Karel Toman se stal brzo vyhledávaným ilustrátorem. Jeho barevné tempery, akvarely a perokresby respektují dobu a místa, kde se děj knihy odehrává. Díky Tomanově znalosti vojenské historie, uniforem a zbraní, která byla skutečně ohromující, jsou postavy jeho ilustrací - ať již jde o mušketýry Ludvíka XIII., vojáky napoleonských armád či rytíře křižáckých výprav - skutečné a realistické.Studium historie a militarií bylo Tomanovi z počátku zálibou, postupem doby se však z něj stal v této oblasti skutečný odborník, o čemž svědčí jeho kniha „Vojenské stejnokroje" nebo série vojáků armád tří císařů pro muzeum ve Slavkově. Toman se nevyhýbal detailům výzbroje a výstroje, jeho schopnost namalovat vojáky a zdůraznit jejich akce byla násobena dovedností malovat a kreslit figury koní, vzpínajících se, cválajících či klusajících. Druhým tématem, které kresebně rád ztvárňoval, byly bytosti z pohádek a stvoření vyrostlá z jeho fantazie, ze snů, které si po celý život zaznamenával. Tato stvoření pocházela z hlubin moře a země a často varovala před důsledky nezvládnutých možností vědy a techniky. Jeho ilustrační tvorba je rozsáhlá. Vedle klasické literatury a pohádek (Flos, Jirásek, Shakespeare, Sienkiewicz, Stevenson, A. Tolstoj, Voltaire) ilustroval knihy odborné a historické. Toman byl i literárně činný. Kromě již citované knihy publikoval mnoho článků o výzbroji a výstroji vojenských útvarů, které vycházely v různých časopisech. Z jeho známkové tvorby lze připomenout známky z roku 1976 určené k propagaci Světové výstavy Praga 1978 - historické poštovní stejnokroje. Samostatnou kapitolou Tomanovy umělecké činnosti jsou jeho papíroví vojáčci - vystřihovánky. Proto je Toman uváděn jako významný český tvůrce v knize E. Ryana „Papíroví vojáci", což je jedinečné dílo zachycující vývoj světové tvorby v této oblasti umění.

Tvorbě exlibris a novoročenek se Toman věnoval jen okrajově, nejvíce exlibris (10) si udělal pro vlastní potřebu, poněvadž si je vlepoval do knih ve vlastní velké knihovně, dalších 20 - 30 věnoval svým přátelům a členům rodiny. Na jeho exlibris jsou opět vojáčci, granátníci, rejtaři, výjimečně pohádkové bytosti. Většinu exlibris tvoří pérovky, ostatní jsou litografie, několik je vícebarevných. Karel Toman se pilně účastnil členských výstav a společenských akcí Hollaru, přehlídek výtvarného umění, tématických výstav (Koně, Původní grafika v nové české knize, Figurativní kresba aj.). V zahraničí měl několik samostatných výstav (Kostnice 1982, Paříž 1986, Este v Itálii a další) a účastnil se řady výstav kolektivních.

Karel Toman zemřel dne 2.10. 2000.

Podívejte se na GALERII tohoto autora !

06.09.2013 09:40:16
malyvlk
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Bouda Jiří_02.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Polívka Václav.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Oberthor Karel_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Lípa Jiří.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
_Šimlíková Rea_03.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan Petr_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Čápová Hana_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
01_Hřivnáč Tomáš.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one