EX LIBRIS - drobná grafika pro každého
Boudová Jana
Boudová Jana
Grafička,ilustrátorka a restaurátorka. 

Jana Boudová se narodila 20. října 1931 v Kolíně.

Studovala na gymnáziu v Kolíně a v Praze. V šestnácti letech začala závodně hrát košíkovou a hrála ji tak dobře, že se dostala až do státní reprezentace. Zranění v roce 1952 ji z reprezentace vyřadilo, ale přesto zůstala sportu věrná - vstoupila do oddílu odbíjené Slavie VŠ Praha a hrála lisu. Po maturitě v roce 1950 se zapsala na Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze, obor užitá grafika a ilustrace u profesora Karla Svolinského. Studia ukončila roku 1955 diplomovou prací - ilustracemi k Ezopovým, Lafontainovým a Krylovovým bajkám, provedenými technikou dřevořezu. Roku 1962 vstoupila do manželství s Jiřím Boudou, spolužákem z atelieru profesora Svolinského a o tři roky později se jim narodil syn Martin. Členkou SČGU Hollar se stala roku 1989.

Výtvarná činnost mladé absolventky Jany Boudové začíná ilustrační tvorbou pro děti, které uvádí do reálného prostředí a věcného světa literárního děje prostřednictvím obrázků s akcentovanou dětskou hravostí, rozvíjejících současně dětský smysl pro fantazii, barevné cítění i schopnost vnímat estetické vztahy všeho opticky postižitelného. Spolupracovala se státním pedagogickým nakladatelstvím v Praze, vydavatelstvím Albatros a Artia. Ve volné grafické tvorbě byla zpočátku jejímu naturelu bližší technika dřevořezu, která odpovídala jejím osobním vlastnostem: nesmlouvavé rozhodnosti, přímosti a také zručnosti, k nimž pak patřilo pevné a energické vedení nože či dláta. Celkový dojem podtrhoval kontrast dvou barev: bílé a černé. Tématem jí nejčastěji byly dojmy z cest. Malovala chatrče rybářů, prodavače ryb, plachetnice na moři, nevyhýbala se zátiším. Umělkyně poetizovala vyprávěný zážitek, baladicky jej ladila a dokonale vystihovala kolorit země a atmosféru místa. V období let 1955 - 1970 vznikaly vedle dřevořezu i grafické listy v technice suché jehly. Po narození syna se umělecký rozlet Jany Boudové na dlouhá léta zastavil. Stála před rozhodnutím, jak dál, co je přednější? Dítě, rodina nebo vlastní umělecká tvorba, výstavy, popularita? Rozhodla se pro rodinu, uzavřela se uměleckému světu a až po mnoha dlouhých letech se její práce začaly opět objevovat ve výstavních síních. Již to ale nejsou dřevoryty, již jí nestačí černobílé vidění a rozhoduje se pro barevnou litografii. Inspirací je jí opět příroda, motivy nachází v české krajině, na černomořském pobřeží, Jadranu i v Benátkách. K zachycení vjemů potřebuje nyní více světla, více barev a jen tak sejí daří vystihnout podstatu toho, co chce malovat. Jana Boudová měla velký smysl pro poezii, pro chápání krás přírody, vždy poznávala realitu, kterou však nezbavovala lyrického, mnohdy až nostalgického přídechu. Jana Boudová se zúčastnila mnoha kolektivních i samostatných výstav doma i v zahraničí (Paříž, Londýn, Bath, Brigton, Manchester, Edinburgh, Ženeva, Moskva aj.)

V letech 1962 - 1969 se věnovala , společně se svým manželem, náročnému restaurování Langweilova historického modelu Prahy, což byl úkol mimořádně obtížný a náročný. Rozměrný a složitý model byl v dezolátním stavu, volně naházený v krabicích a bylo třeba jej celý přemalovat, obnovit a znovu postavit. Tvorba exlibris byla pro Janu Boudovou pouze okrajovou záležitostí. Bylo to dáno také tím, že jí vadil malý rozměr knižní značky, ona měla ráda větší formáty, její výtvarný projev byl i v grafice více malířský než čistě grafický. Zde je třeba poznamenat, že když se Jana Boudová hlásila na UMPRUM, přála si stát se žákyní profesora E. Filly. K její smůle však byl Fillův atelier v tomto roce zrušen, takže byla přeřazena k profesoru Svolinskému. Umělkyně udělala celkem19 exlibris, převážně pro své osobní přátele. S výjimkou prvního z roku 1958 které je dřevorytem, jsou všechna ostatní barevné litografie.

Jana Boudová zemřela po dlouhé těžké nemoci 19. července 2001.

Podívejte se na GALERII  této autorky !

03.09.2013 10:55:06
malyvlk
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Bouda Jiří_02.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Polívka Václav.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Oberthor Karel_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Lípa Jiří.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
_Šimlíková Rea_03.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan Petr_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Čápová Hana_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
01_Hřivnáč Tomáš.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one