EX LIBRIS - drobná grafika pro každého
Anderle Jiří
Anderle Jiří
Grafik, malíř a ilustrátor.
Jiří Anderle se narodil v roce 1936 v Pavlíkově u Rakovníka.
 
Pocházel z kraje, kde chlapci hledali práci v zemědělství, v dolech nebo železárnách. Stejná budoucnost by čekala i Anderleho, kdyby si jeho pozoruhodného kreslířského nadání nepovšiml třídní učitel. Ten doporučil další studium. Na grafické škole v Praze, pod vedením Zdeňka Balaše a Jaroslava Vodrážky, si osvojil vše potřebné k profesi grafika i úspěšnému přijetí na Akademii výtvarných umění. Po kratším pobytu v malířském ateliéru Antonína Pelce, zamířil do grafické speciálky Vladimíra Silovského. U něho působil jako asistent Ladislav Čepelák, vstřícný k potřebám posluchačů, zaujatý krajinářskými motivy, černobílým uměním a hudbou, což ocenil podobně laděný Jiří Anderle. Mladý adept, obdařený zjitřenou senzibilitou, byl však přitahován a často i šokován tragickými i komediálními rysy skutečnosti a bezděčně tematizoval svůj výtvarný projev. Akademická studia ukončil cyklem Vesnické tancovačky (1960-62). Představil v něm své vlastní zkušenosti bubeníka v kapele (o sobotách a nedělích hrál na bicí v tanečních kapelách na Rakovnicku a Berounsku). Při bubnování se zájmem sledoval dění v sále a nevycházel z úžasu. Zde pramenily ony dráždivé vjemy i neodbytná touha převádět bizarní zážitky do metaforické podoby novodobého a nekončícího Theatrum mundi.
Umělcovo zorné pole i způsob vnímání zásadně poznamenala jeho osm let trvající spolupráce s Černým divadlem Jiřího Srnce. S ansámblem, kde se uplatnil jako kulisák i mim, procestoval Evropu, byl v Austrálii, Africe i Americe a zamiloval si černošské plastiky, které stále sbírá .
Od r. 1966 patří k předním reprezentantům české grafiky v zahraničí. Od roku 1969 dlouhodobě spolupracoval s galerii Baukunst v Kolíně nad Rýnem. V letech 1969-1973 byl asistentem profesorů Jiřího Trnky a Zdeňka Sklenáře na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
Jeho dílo získává mezinárodní uznání. Nejprestižnější evropské a americké instituce mu pořádají výstavy, získávají jeho díla do svých sbírek a vydávají reprezentativní monografické publikace o jeho tvorbě. V desítkách grafických a obrazových cyklů vytvořil jedno z nejnaléhavějších a nejpůsobivějších podobenství současného člověka v jeho kontextech mytologických, historických, sociologických (Bez kůže, 1965-67; Perspektivy, 1970-73; Hry, 1974-75; Portrét v čase, 1978-79; Zápisníky, 1980-82; Apokalyptická genetika, 1982-83; Commedia dell´arte, 1985). Významný je rovněž cyklus obrazů, kreseb a grafik Iluze a realita (1980-82), využívající dobové fotografie.
Zúčastnil se kolem dvou set kolektivních výstav v zahraničí, kde byl odměněn třiceti čtyřmi cenami (např. 1981 na Grand Prix Ljubljana).
Jeho výtvarný projev, oscilující mezi expresivní abstrakcí, imaginativním realismem a groteskním naturalismem, zaujal výrazné místo nejen v dějinách české, ale i evropské grafiky minulého století. Svým obsahově bohatým, technicky náročným a formálně proměnlivým grafickým dílem poznamenal vidění i vyjadřování jedné části mladé generace, jež nastupovala na kulturní scénu v sedmdesátých letech dvacátého století. Tehdy Jiří Anderle působil čtyři roky jako asistent na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v ateliéru grafiky a ilustrace, kde předával posluchačům nejen znalosti, ale i svou fascinaci uměním a životem.
Roku 1995 mu uspořádala retrospektivní výstavu kreseb a grafiky Národní galerie
v Praze a roku 1996 představuje přehled své dosavadní malířské tvorby v Císařské konírně Pražského hradu. Od roku 2003 je výběr jeho obrazů a grafik trvale vystaven v Galerii Anderle v Praze.
Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, Centre Georges Pompidou Paříž, Metropolitan Museum of Modern Art New York, Galerie Uffizi Florencie, Stedelijk Museum Amsterodam aj.
Podívejte se na GALERII  tohoto autora !
07.06.2020 11:57:43
malyvlk
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Bouda Jiří_02.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Polívka Václav.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Oberthor Karel_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Lípa Jiří.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Kisza Herbert_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
_Šimlíková Rea_03.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Melan Petr_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
Čápová Hana_01.jpg
Výstavu grafik s touto tématikou naleznete ZDE.
01_Hřivnáč Tomáš.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one